Home
>
PRODUCTS
>
LED Aviation Obstruction Light
>
|
|
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Brand Name | ANNHUNG |
| Certification | ICAO, CAAC |
| Model Number | AH-HI-A0 |
| Light Characteristics | |
|---|---|
| Light Source | CREE high intensity LED |
| Available Colors | White |
| Intensity (cd) |
≥200,000cd (Daytime) (ICAO Type A) Optional: 270,000cd±25% (Daytime) (FAA L-856) ≥20,000cd (Twilight) ≥2,000cd (Night) |
| Horizontal Output | 90 degrees |
| Vertical Divergence | 3-7 degrees |
| Flash Characteristics | 40-60 FPM (40fpm factory setting, others optional) |
| Operation Mode | 24 hours operation, 3 different modes |
| LED Life Experience | >100,000 hours |
| Electrical Characteristics | |
|---|---|
| Operating Voltage | DC (48VDC) or AC (110, 240V) or others |
| Average Power | <76W (40fpm) |
| Circuit Protection | Integrated |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate |
| Base Material | Powder coated die-casting aluminum |
| Mounting | 470×100×θ12 |
| Dimension | 508×186×236 mm |
| Weight | 10 kg |
| Product Life Expectancy | 10 years Plus |
| Environmental Factors | |
|---|---|
| Humidity | 0%-100% |
| Temperature | -55˚C ~ 70˚C |
| Wind Speed | 80 m/s |
| Waterproof | IP66 |
| Compliance Standards | |
|---|---|
| ICAO | Annex 14 Volume 1, 'Aerodrome Design and Operations' Eighth edition 2018, table 6.3 High-intensity Type A White Obstacle Light |
| FAA | L-856, L-857 |
Contact Us at Any Time