Home
>
PRODUCTS
>
LED Aviation Obstruction Light
>
|
|
| Place of Origin | China |
| Brand Name | ANNHUNG |
| Certification | CE, ICAO |
| Model Number | AH-MI-B2 |
| Specification | AH-MI-B2 LED Medium-intensity Type B L864 |
|---|---|
| Light Source | CREE high intensity LED |
| Available Colors | Red (Other colors optional) |
| Intensity (cd) | ≥2000cd |
| Horizontal Output | 360° |
| Vertical Divergence | 3° |
| Flash Characteristics | 20-60 flashes per minute (factory setting: 20fpm) |
| Operation Mode | Dusk-to-dawn automatically as standard |
| LED Life Experience | >100,000 hours |
| Operating Voltage | DC (12V, 48VDC) or AC (110-240VAC) or others |
| Instantaneous Power | 40W |
| Average Power | 3W (20fpm) |
| Body Material | UV protected Polycarbonate |
| Base Material | Powder-coated Die-casting aluminum |
| Dimension (mm) | 229×229×168 |
| Weight (kg) | 2.5 |
| Product Life Expectancy | 5 years Plus |
| Ambient Temperature | -40°C to 55°C |
| Storage Temperature | -55°C to 70°C |
| Humidity | 10%-95%RH (No condensation) |
| Wind Speed | 240Km/h |
| Waterproof | IP66 |
| Compliance | ICAO Annex 14 Volume 1, FAA L-864 |
Contact Us at Any Time