Home
>
PRODUCTS
>
LED Aviation Obstruction Light
>
|
|
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Annhumg |
| Certification | CE, ICAO |
| Model Number | AH-HI-A2 |
High-intensity Type A L856 Aviation Obstruction Light designed for marking the top of obstacles exceeding 150 meters in height. Features ultra high-intensity CREE LED technology for long life and optimal performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| Light Source | CREE high intensity LED |
| Available Colors | White |
| Intensity (cd) | ≥200,000cd (Daytime - ICAO Type A) Optional: 270,000cd±25% (Daytime - FAA L-856) ≥20,000cd (Twilight) ≥2,000cd (Night) |
| Horizontal Output | 90 degrees |
| Vertical Divergence | 3-7 degrees |
| Flash Characteristics | 40-60 FPM (40fpm factory setting) |
| Operation Mode | 24 hours operation, 3 different modes |
| Operating Voltage | DC (48VDC) or AC (110, 240V) or others |
| Average Power | <76W (40fpm) |
| Body Material | Polycarbonate |
| Base Material | Powder coated die-casting aluminum |
| Dimension | 508×186×236 mm |
| Weight | 10 kg |
| Temperature Range | -55˚C ~ 70˚C |
| Waterproof Rating | IP67 |
Shenzhen Anhang Technology Company Limited is a high technology enterprise specializing in research, production, sales, and after-sales services for Aviation Obstruction Lights, Aircraft Warning Lights, Helipad Lights, LED Marine Lanterns, LED Bulbs, and Aircraft Warning Spheres.
As a domestic market leader in navigation lights and supporter of green and safe emissions, our products are widely used in Civil Airports, Helipads, Communication Towers, Factories, Power Plant Chimneys, Television Towers, Ports, Bridges, High-rise buildings, and Buoyage in sea applications.
Contact Us at Any Time